Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Jaworzno – współpraca modelowa

17.10.2011, Pomoc żywnościowa

Wiele filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w całym kraju prowadzi – w ramach unijnego programu PEAD – pomoc żywnościową dla najuboższych. Setki ton żywności trafiają każdego miesiąca w ręce osób w trudnej sytuacji życiowej. Podobnie jest w Jaworznie, niemal stutysięcznym mieście w województwie śląskim.

Miesięcznie żywność wydawana jest tu około 400 osobom. Ale w sumie z pomocy korzysta 700, a bywa, że nawet ponad tysiąc. Dzieje się tak dzięki zaangażowaniu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworznie. Raz w miesiącu jego pracownicy sporządzają listę swych podopiecznych, którzy mogą zgłosić się po odbiór żywności do lokalnej filii ChSCh. Na tej podstawie wolontariusze wydają artykuły spożywcze dla wytypowanych mieszkańców miasta.

– To bardzo dobra, owocna współpraca – ocenia Renata Gnutek, koordynująca pracę w punkcie wydawania żywności. – Za sprawą starań ośrodka pomocy wiemy, że z pomocą trafiamy w dziesiątkę. Z urzędem miasta współpraca także jest modelowa.

Renata Gnutek szefuje filii ChSCh w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jednak teraz, kiedy stan zdrowia Andrzeja Zastawnika, kierownika filii w Jaworznie zmusił go do kilkumiesięcznej przerwy, pani Renata pośpieszyła z pomocą. Ma więc świeże spojrzenie i możliwość oceny z dystansu. A ona wypada zdecydowanie na korzyść miasta. Filia w Jaworznie pobiera produkty w Banku Żywności w Chorzowie. Każdy transport to około 5 ton. Cóż, rowerem nie da rady, dlatego też filia ChSCh w Jaworznie złożyła wniosek na dofinansowanie programu PEAD w ramach otwartego konkursu oferta rok 2011. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony i miasto Jaworzno przeznaczyło sumę 8150 zł. na pokrycie kosztów związanych z bezpośrednim przekazywaniem pomocy żywnościowej dla najuboższych mieszkańców. Do tego wolontariusze dokładają swoją ofiarną pracę, a ludzie dobrego serca – wpłaty na konto. To wielka sprawa, bo można poświęcić swój czas na efektywną pomoc, nie zaś na szukanie środków na działalność dobroczynną.

– Jest porządek, wszystko działa bardzo sprawnie. Rozładunek żywności, przy którym pomagają podopieczni MOPS, to niebagatelne zadanie. Przy wydawaniu artykułów spożywczych dzielnie poczyna sobie zgrana ekipa, 5-6 wolontariuszy ChSCh – podkreśla pani Renata.

Kto zna wolontariuszy z Jaworzna, tego nie dziwi taka organizacja pracy. Gdyż sprawne i zakrojone na szeroką skalę działanie to znak firmowy filii w Jaworznie już od kilku lat.

Czytaj więcej o pomocy żywnościowej udzielanej przez ChSCh.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

Serwis Informacyjny ChSCh

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij